Bude to výzva pro občany Jindřichova Hradce, aby si připomněli konec nejstrašnější války v dějinách lidstva.

V tento den před 65 lety, podepsáním kapitulace nacistických vojsk, skončila válka v Evropě. Válka, která stála lidstvo desítky miliónů mrtvých, zraněných a zmrzačených lidí a přinesla nezměrné materiální škody.

Toto zvonění bude připomínat i oběti první světové války. Po jejím skončení se na bojištích severní Itálie povalovalo mnoho poničených zbraní. Toho si povšiml vnímavý pan farář Don Antonio Rossaro a z jeho podnětu byly skutečně zbraně posbírány. Sváženy byly z okolí řeky Adiže, Piavy, z pohoří Monte Baldo i od jezera Lago di Garda. Z těchto zbraní byl odlit veliký ZVON MÍRU – 336 cm vysoký, o průměru 321 cm a vážící téměř 23 tun. V Rovereto pak vznikl důstojný památník obětem I. světové války.

Každý den vždy ve 21 hodin se zvon na počest padlých rozezvoní 100 údery, ale 28. října se pokaždé rozezvučí 200 údery proto, aby ještě důstojněji připomněl statečné československé legionáře, kteří na těchto místech prolévali svou krev až do posledních chvil 1. světové války.
V roce 2001 vznikla z podnětu členky Československé obce legionářské Zlaty Fořtové takzvaná „Říčanská výzva“. Byla sepsána v Říčanech, ale nejen proto je v názvu zmíněno toto město. Důvodem je také skutečnost, že říčanský starosta František Vrba jako první oslovil své kolegy v městech po celé ČR, aby se ke zvonění připojili a uctili tak památku všech válečných veteránů, padlých v minulých válkách.
Cílem výzvy je, aby se ve všech kostelích, kaplích, kapličkách a zvoničkách po celé České republice rozezněly zvony ve dnech majících zvláštní význam pro naši republiku a její občany.

Na základě iniciativy jindřichohradecké Československé obce legionářské – Jednoty br. Stanislava Berana, podporované jindřichohradeckým proboštem Václavem Habartem, starostou města Ing. Karlem Matouškem a ředitelem Muzea Jindřichohradecka PhDr. Jaroslavem Pikalem, se k této výzvě v loňském roce připojil i Jindřichův Hradec a tak se dne 8. května ve 12 hodin, 28. října ve 21 hodin a symbolicky ke Dni veteránů (11. 11.) dne 8. listopadu v 11 hodin rozezněl zvon na věži kostela, jako výraz úcty ke všem veteránům, kteří obětovali to nejcennější, co měli, své životy, pro budoucnost vlasti.

Členové jindřichohradecké jednoty Československé obce legionářské se proto v předvečer Dne vítězství, jednoho z nejvýznamnějších dnů v naší novodobé historii, obrací k široké veřejnosti s výzvou k účasti na vzpomínkových akcích, pořádaných při příležitosti ukončení 2. světové války. Oběti všech bojovníků za svobodu a demokracii, padlých a umučených, si zaslouží naši trvalou vzpomínku a neměly by být zapomenuty.

8. května skončila v Evropě 2. světová válka.

Petr Pokovba