Hlasitá hudba nebo nějaký jiný rambajs ze sousedství. Ale kdo to zkusil oficiální cestou řešit, musel se na dlouhý čas ozbrojit trpělivostí.

V Třeboni jsou strážníci vyzbrojeni zvukoměrem. „Nejsme k oficiálnímu měření oprávněni, ale když je nějaký problém, uděláme orientační měření hluku, abychom věděli, zda již to může být rušení nočního klidu,“ říká vrchní strážník Vladimír Školka.

Vysvětluje dále, že když jde v noci po ulici nějaká posilněná skupinka, vyřvává a chová se hlučně, tak strážníci samozřejmě případ řeší jako přestupek okamžitě.

„Tady jde o momenty, kdy jde třeba hlasitá hudební produkce z nějaké provozovny a s jejím původcem se lze špatně domluvit. Tak změříme orientačně hluk, ukážeme, že je překročena hladina a vysvětlujeme, že můžeme podat oznámení, přijede oficiálně změřit hluk hygiena a že se vystavují nebezpečí sankcí,“ popisuje praxi třeboňských strážníků Školka.

Dodává, že to většinou funguje a hlavní efekt je ten, že je to možnost, jak zastavit hluk relativně okamžitě.

Oficiální cestou totiž může trvat třeba až půl roku, než někdo měřit hluk přijede a do té doby to musejí občané snášet.

„V letní sezoně měřič využíváme poměrně často, zejména v místech, kde je večerní posezení v restauraci a třeba doplněné hudbou,“ řekl na závěr Školka s tím, že se tento postup osvědčil.